archív hírek, események

"Hajlik a vessző"

Bor a népművészetben címmel kiállítás nyílt a Főiskola E épületének dísztermében, a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület rendezésében. A megnyitóra szeptember 15-én a Szüreti Napok rendezvény keretében került sor. Az eseményről készült fotók itt megtekinthetők!

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület tagjai közül
  a XV. Országos Népművészeti Kiállítás
pályázatának díjazottjai

Szőttes Gránátalma díj Lőrincz Aladárné, Népművészet Mestere Bonyhád
Fémművesség Arany oklevél Bakó Ernő, népi iparművész Kőröshegy
Ékszer Ezüst oklevél Oláh Márta, népi iparművész, Népművészet ifjú Mestere Budapest
Bronz oklevél Kerti Eszter, népi iparművész, Népművészet ifjú Mestere Palotás
Hímzés Bronz oklevél Élő Lajosné, népi iparművész
Dombóvár
Kivitelező: Vincellér Józsefné, Fehér Lászlóné, Élő Lajosné
Dr. Veszely Józsefné, népi iparművész Kaposszekcső
Kivitelező: Wolf Jánosné, Dr. Keszler Gáborné, Dr. Veszely Józsefné
Tiger Károlyné Dombóvár
Fazekasság Bronz oklevél Rács Róbert, népi iparművész Várdomb

NÉPI IPARMŰVÉSZETI TANÁCS KIHELYEZETT ZSŰRIJE SIÓAGÁRDON!

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület évente megrendezi tagjai és más külsős alkotók számára a népi iparművészeti zsűrizést.
2010 november 3-án Sióagárd Művelődési Háza adott otthont ennek a minősítésnek, amelyre 21 alkotó (fazekas, busó maszk készítő, tojásfestő, mézeskalács készítő, hímző, szövő, viseletkészítő, bőrműves, szíjgyártó, szalma-gyékény-csuhéfonó, gyöngyfűző) hozta el munkáit. A Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya részéről Pölös Andrea muzeológus, Csákányi Zoltán szakelőadó és Soltészné Nagy-Győri Mária végezték az adminisztrációs, fotózási és jegyzőkönyv vezetési munkát, a szakmai zsűri tagja pedig Bércziné Szendrő Csilla -a Népművészet Mestere-, dr. Begovácz Rózsa -a pécsi Néprajzi Múzeum főmunkatársa-, és Bárány Mara voltak.
A zsűri egyöntetű véleménye szerint erős szakmai színvonalú anyag gyűlt össze erre a megmérettetésre, amelyen az alábbi számszerű eredmények születtek:

Bírálatra beadott darabok száma
-
136
Ebből     "A" kategóriás 
-
51
"B" kategóriás
-
39
Ajándéktárgy kategóriás
-
5
Elutasított
-
41

Az egyesület részéről a szervezést, az anyagok zsűrizésre való előkészítését, valamint a zsűri lebonyolítását végezte és segítette Komjáthi Tamásné, dr. Say Istvánné, Decsi-Kiss Jánosné és Csúcs Endre

SZABADKÁN IS
SIÓAGÁRD NÉPMŰVÉSZETE RÉGEN ÉS MA

 

Az eseményről készült fényképek itt megtekinthetők.

 

Ahogy az a híradásokból is tudomására juthatott mindenkinek, a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület a Tengertánc I. pályázat eredményeként Szabadkán is bemutathatta új székhelyének, Sióagárdnak egyedülálló népművészetét, annak viseletét, szőttes- és hímzés kultúráját, csuhé használati tárgyait, az ott élő gyűjtők és alkotók jóvoltából.
Finta Mihályné és Vargáné Kovács Veronika magángyűjteménye egyedülálló. Jó, hogy vannak ilyen emberek, akiknek fontos eleik hagyománya, értékelik, gyűjtik, őrzik, gondozzák a ma már felbecsülhetetlen értékű textileket.
A régi hímzések és szőttesek felgyűjtése mellett saját kezük munkája is megjelenik a kiállítási darabok között csakúgy, mint dr. Fisi Istvánné népi iparművész hímző alkotásai és dr. Say Istvánné szalma-, csuhé-, gyékényfonó csuhé használati tárgyai.
A szabadkai kiállítás egy sorozat harmadik állomása. Az őszi szekszárdi, a márciusi révkomáromi kiállítás után Szabadka adott otthont a sióagárdi anyagnak. A három helyszín három rendezési koncepciót kívánt, három hangulatot eredményezett. A szabadkai kiállítás - köszönhetően a házigazda Vajdasági Magyar Folklórközpont, Raj Rozi és Nagy Pista lelkének is - a hatalmas, komoly, őszinte érdeklődés mellett nagyon bensőséges hangulatú.
A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület kiállítói, a közreműködőket elkísérő sióagárdi polgármester, Háry János, a kiállítást megnyitó Szabadi Mihály Csokonai- és Bessenyei-díjas koreográfus, Komjáthi Tamásné, a kiállítás rendezője nevében is őszinte hálával mondunk köszönetet a bemutatkozási lehetőségért, a fogadtatásért, a szervezésben nyújtott segítségért a megnyitón segédkező összes vajdasági alkotónak is.

Sióagárd népművészete régen és ma

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület Sióagárd népművészete régen és ma címmel rendezett kiállítást a szlovákiai Révkomárom Pro Arte Danubií, Duna Mente Művészetéért Polgári Társulás Limes Galériájában 2010 március 10-én. Köszöntőt mondott Háry János, Sióagárd polgármestere és Hortai Éva, Komárom város alpolgármestere. A kiállítást megnyitotta Szabadi Mihály Csokonai-díjas koreográfus Közreműködött a Sióagárdi Hagyományőrző Együttes. A kiállítás a Tengertánc pályázati program része, létrejöttét támogatta a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma, valamint Komárom Város Önkormányzata.

A megnyitó napján készült képek itt megtekinthetők.

 

Kapos menti hímzés Budapesten

2009. február 19-én Kapos menti hímzést reprezentáló kiállítás nyílt a Népi Iparművészeti Osztály Szilágyi Dezső téri kiállítótermében Budapesten. A kiállítási anyagot a Dombóvári Helytörténeti Múzeum gyűjtötte egybe, és utazó formában közel tucatnyi település érdeklődő közönsége csodálhatta meg az Élő Lajosné és Dr. Wessely Józsefné népi iparművészek (a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület tagjai) által vezetett hímzőműhely alkotóinak munkáival kiegészült értékes gyűjteményt.E budapesti bemutatkozás zárta a 2008 júliusától vándorúton lévő, NKA-támogatással és intézményünk közreműködésével megvalósult kiállítássorozatot, melyet ezúttal Komjáthy Ágnes, a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület elnöke, a NESZ alelnöke ajánlott a megjelentek figyelmébe. A kiállításmegnyitón készült képek:

Tolna megyében 2000 óta évente díjazzák a megye művészeti és kulturális életében kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotókat és művészetszervezőket.
A Magyar Kultúra Napján, 2009. január 22-én öt fő kapta meg a "Tolna megyei művészetért" emlékplakettet. Köztük Komjáthy Tamásné, a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület elnöke, a Tolna Megyei ÁMK főtanácsosa.
A díjat a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége tolnai csoportja, a "Kézjegy" Tolnai Tollforgatók Klubja és a Bárka Művészeti Szalon adományozták a kiválasztottaknak.

Komjáthy Tamásnét nemcsak közösségszervező, egyesületi tevékenysége emelte a díjazottak körébe, hanem népi iparművészi munkájának, szövőtudományának is szólt ez az elismerés. Munkásságát több országos díjjal is honorálták már, így három éve vehette át a Budavári Palotában a Király Zsiga-díjat.

Előadássorozat a Művészeti és Szabadművelődési Alapítvány támogatásával1. 2008. október 17. 14,00 óra
Hunyadi Mátyás kora és a reneszánsz
Előadó: Szalay József művész-tanár

2. 2008. október 24. 14,00 óra
Halottkultusz a Római Birodalomban.
A halottkultusz jelképeinek
megjelenése a népművészetben.
Előadó: Dr. Gáspár Dorottya régész, múzeológus, egyetemi tanár

3. 2008. november 14. 14,00 óra
Az úgynevezett "magas művészet" és a népművészet kapcsolata a jelképeken keresztül.
A reneszánsz hatása a népművészetre.
Előadó: Szalay József művész-tanárAz előadások helyszíne a Wosinsky Mór Megyei Múzeum könyvtárterme.

A Tolna Megyei Népművészet Egyesület
vár minden népművészet iránt fogékony látogatót a "SÁRKÖZ NÉPI IPARMŰVÉSZETE" című egyesületi tagok munkáiból rendezett kiállítására.
A kiállítást Dr. Andrásfalvy Bertalan etnográfus, prof. emeritus nyitja meg
2008. szeptember 18-án, 16 órakor
a Babits Mihály Művelődési Ház kiállítótermében.
A tárlat megtekinthető:
2008. szeptember 18-ától október 12-éig,
hétköznap 10-18 óráig.

"Aranykoszorús" hímes kezek Két Dombóvárhoz kötődő hímző népi iparművész, Élő Lajosné és dr. Weszely Józsefné vehették át hazánk népművészeti kitüntetéseinek egyik legrangosabbját: az Aranykoszorú-díjat. A Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnöksége ezúttal megosztva ítélte oda e díjat, melyet évente egy alkotó kaphat meg. Az átadásra a Budavári Palota területén zajló XXII. Mesterségek Ünnepén került sor, augusztus 19-én. A Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnöke, Pál Miklósné méltató szavak kíséretében nyújtotta át ezen elismerést a hagyományápoló és közösségszervező tevékenységükkel kiemelkedő teljesítményt nyújtó testvérpárnak, akik alapító tagjai a Tolna Megyei Népművészeti Egyesületnek. Munkájukkal fontos szerepet vállalnak ma is a Kapos menti hagyományok ismeretterjesztésében és a fiatalabb generációk tanításában. Emberi magatartásukkal, szakmai tudásukkal és fiatalos szorgalmukkal példaképei az ifjabb nemzedéknek.

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület kapta az "ÉV CIVIL SZERVEZETE" DÍJAT, melyet Dr. Puskás Imre, Tolna Megye Közgyűlésének elnöke adott át Komjáthy Tamásné egyesületi elnöknek 2008. április 23-án, a Vármegyeháza dísztermében. Az egyesület vezetőjét Komjáthi Tamásnét, intézményünk népi iparművész munkatársát kérdeztük az egyesületi munka felelősségéről.

Miben áll egy civilszervezet életképessége?

Fontos, hogy a társadalom szempontjából alternatív megoldásokat mutasson fel a hatalom számára, és közvetítő szerepet töltsön be az állam és az emberek között. Működés szempontjából pedig, hogy képes legyen erőforrásokat mozgósítani, rugalmasan és gyorsan reagálni a kihívásokra. Hiszen mindezen kritériumok megléte a valóság megismerésére és önmagu(n)k megmutatására ad lehetőséget. A szervezet tagjai hasznosnak érezhetik tevékenységüket, és a közösségi együttlét újfajta emberi kapcsolatba hozza őket. i közös célok megfogalmazására és munkára ösztönzi őket. Így tevékenységük a kívülálló emberek számára követendő példaként jelenik meg.

Milyen célokat fogalmaz meg e civil szerveződés?

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület szakmai szervezet, ezért elsősorban a népművészeti tárgyak készítésével, minősítésével az egyesületi tagok képzésével és érdekvédelmével foglalkozik.

Hogyan működik az egyesület közösségként?

Az egyesület tagjai nagyon különbözőek mind ideológiai, életmódbeli mind pedig gazdasági szempontból. Az egyesületbe való belépésüket a hagyománytisztelet, a múlt értékeinek megőrzése és adása motiválja. Az előbb felsorolt célok miatt az egyesületi tagok morális kötelességüknek tartják, hogy az egyesület munkájában szerepet vállaljanak. és hogy a különbségek ellenére egymás munkáját és az eltérő nézeteket tiszteletbe tartsák.

A közösségi együttlét alkalmai?

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület szinte a kezdetek óta fontosnak tartja, hogy ne csak rendezvényeken például: közgyűlésen, kiállítások megnyitóin, kézműves vásárokon, konferenciákon stb. legyenek együtt, ezért minden évben családi napot szervez. Itt nyílik lehetőség arra, hogy kötetlen beszélgetések és a közös főzés során egymás családját, annak örömét, bánatát is megismerjék. A másik ilyen alkalom a "Farsangi bál", amelyen nincs zene, csak jó beszélgetések és tombolasorsolás.

Vannak kisebb csoportok, műhelyek az egyesületen belül?

Természetesen egy 130 fős egyesületben vannak kisebb csoportosulások, de ezek nem szakmánként szerveződnek, inkább értékek mentén jönnek létre. De ezek a csoportok folyamatosan változnak, alakulnak, ahogy a csoportban lévő emberek is.

Milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy civil szervezet vezetőjének?

Nyitottnak, megértőnek kell lennie, és nem árt, ha ötletgazdag is egyben.

"BEREKAI ÉVA"
ORSZÁGOS NÉPI ÉKSZER PÁLYÁZAT ÉS KONFERENCIAA Tolna Megyei Népművészeti Egyesület gyöngyfűzők, lószőrékszer készítők, csont-, szaru- és fafaragók, bőrművesek, ötvösök, tűzzománc készítők részére meghirdeti
Országos Népi Ékszer pályázatát.A pályázat célja, hogy a népi ékszer készítés hagyományait és technológiáit megmentsük, megújítsuk és fejlesszük, Olyan alkotások készüljenek, amelyek a hagyományokat korszerű, új formában dolgozzák fel.
A pályázat nyilvános, azon bárki részt vehet, aki ezt a célkitűzést elfogadja.
Pályázni csak új alkotásokkal, maximum 5 önálló tárggyal vagy garnitúrával lehet.
Azokat a munkákat, amelyek más pályázaton, vagy zsűri előtt már szerepeltek, a Bíráló Bizottság nem veszi figyelembe.
A pályaműveken fel kell tüntetni a pályázó nevét, címét, a kitöltött zsűri adatlapon szereplő sorszámot. A NIT zsűri adatlapja letölthető a Hagyományok Háza honlapjáról. A pályamunkákról és díjakról szakmai zsűri dönt.
A nevezési díj alkotásonként 1.000.- Ft, amely összeg a NIT zsűri díját (alkotásonként 800.- Ft) is magában foglalja.
A zsűri által arra alkalmasnak ítélt alkotásokat a Szekszárdon 2008. július 10-én nyíló kiállításon mutatjuk be.A pályamunkák és pontosan kitöltött adatlapok, valamint nevezési díjak személyes átatása:2008. június 25-26-27.
Babits Mihály Művelődési Központ és Művészetek Háza
7100. Szekszárd, Szent István tér 10.

A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület
"ÉKESSÉGEK RÉGEN ÉS MA" címmel
ORSZÁGOS NÉPI ÉKSZER KONFERENCIÁT
szervez Szekszárdon 2008. július 10-én 10.00 órától
a Wosinsky Mór Megyei Múzeumban Célunk: tanácskozási és találkozási lehetőséget biztosítani az országban tevékenykedő népi ékszer készítéssel foglalkozó vagy az iránt érdeklődő szakemberek számára. Szeretnénk, ha a konferencia hozzájárulna olyan, ma is hordható ékszerek, viselet kiegészítők népszerűsítéséhez, amelyek a hagyományos formákat viselik magukon.A konferencia tervezett szakmai programja:

  • 1. Mit rejt a föld?
    Ódor János régész előadása a Tolna megyei ásatások ékszer leleteiről
    2. Ékességek
    Viliminé dr. Kápolnás Mária történész-múzeológus ékszertörténeti előadása
    3. A múzeum kincsei
    Balázs-Kovács Sándor néprajzkutató előadása a múzeum gyöngyös anyagáról
    4. A zsűrizés általános szempontjai, konkrét tapasztalatok a pályázati anyaggal kapcsolatban
    Kovács Judit a NIO osztályvezetője, valamint a szakmai zsűri tagja
    5. A Berekai Éva Országos Népi Ékszer Pályázat anyagából válogatott kiállítás megnyitója
    6. Konzultáció, beszélgetés

A konferencia helyszínéről a tárgyalások folyamatban vannak, erről a jelentkezéskor tudunk felvilágosítást adni.A konferencia költségei:
- ékszerpályázaton is résztvevők számára 500.- Ft
- csak a konferenciára érkezők számára 1.000.- FtA konferencia költségeit a pályázaton résztvevőknek készpénzben, számla ellenében a pályamunkák leadásakor kell kifizetni, a csak a konferenciára jelentkezőknek pedig átutalással a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület 70400067-10509184 számú egyszámlájára. A befizetésekről a számlát postázzuk.Amennyiben érdeklődését felkeltette a konferenciánk, és azon részt szeretne venni, kérjük, a mellékelt jelentkezési lapot szíveskedjen 2008. június 30-ig visszaküldeni a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület 7100. Szekszárd, Pf. 385. címre, vagy a tomne@t-online.hu elektronikus levélcímre. Szeretettel várunk minden érdeklődőt Szekszárdon, és várjuk visszajelzésüket!